PAŹ312012 INNE LIFESTYLE

WD My Book Live - domowa chmura dla smartfona

Kamil Pieczonka Źródło: StrefaMobile
0 WD My Book Live - domowa chmura dla smartfona

Czy smartfonom potrzebna jest chmura? Jeszcze kilka lat temu, telefony komórkowe posiadały w najlepszym wypadku kilka MB pamięci, czasami rozszerzanej przez dodatkowe karty. Obecnie w przypadku smartfonów, nawet 8 GB wydaje się być zbyt małą ilością, a są pewnie i tacy co w pamięci smartfona trzymają kilkanaście gigabajtów danych, zdjęć, muzyki, filmów czy gier. Większość z tych danych nie jest nam jednak potrzebna lokalnie, wystarczy jak będziemy mieli do nich szybki i łatwy dostęp, na przykład poprzez sieć Internet. Serwisów pozwalających przechowywać dane w sieci nie brakuje, choćby Dropbox czy iCloud dla urządzeń Apple, mają podobna funkcjonalność, ale jeśli chcemy przetrzymywać tam więcej danych to musimy za to zapłacić. A co by było jakbym zaproponował Wam np. 1 TB na wirtualnym dysku i to bez żadnych stałych kosztów? Takie możliwości stwarza właśnie WD My Book Live, które recenzję Wam dzisiaj prezentujemy.

 

Western Digital My Book Live 1 TB

Orientacyjna cena: ~500 PLN

 

My Book Live to generalnie nic innego jak prosty serwer NAS, ale z rozbudowaną dodatkową funkcjonalnością, która stwarza nowe możliwości dla naszych smartfonów. Zacznijmy jednak od samego urządzenia, obecnie dostępne jest w kilku wariantach o pojemności od 1 TB do 3 TB w przypadku modelu z jednym dyskiem albo od 4 TB do 6 TB w przypadku wersji Duo. Ceny zaczynają się od 500 PLN za najtańszy model, ale za 50 PLN więcej można już kupić wersję 2 TB, a kolejne 100 PLN pozwala wkroczyć na pułap 3 TB. Tyle miejsca z pewnością wystarczy na magazyn danych nie tylko dla smartfona, ale też dla wszystkich naszych domowych komputerów i urządzeń, bo My Book Live to nic innego jak serwer plików wpinany do sieci LAN.

wd-my-book-live-02

wd-my-book-live-04

W zestawie poza samym urządzeniem dostajemy zasilacz i przewód Ethernet, a także instrukcje szybkie uruchomienia, instrukcje obsługi oraz płytę CD z dodatkowymi plikami.

wd-my-book-live-03

wd-my-book-live-07

Z zewnątrz My Book Live prezentuje się nieco jak książka (stąd też nazwa) i nie powiedziałbym aby był to szczególnie brzydki widom. Z pewnością znajdzie się miejsce aby gdzieś postawić to urządzenie, nawet w reprezentacyjnym miejscu. Na froncie poza logiem WD znajdziemy diodę informacyjną, która nie jest specjalnie uciążliwa.

wd-my-book-live-08

Z tyłu mamy natomiast gniazdo zasilania i port LAN. Jest też przycisk resetujący urządzenie oraz gniazdo zabezpieczające przed kradzieżą (np. linką Kensigton). Generalnie konstrukcja nie jest rozbieralna, ale podważając odpowiednie zatrzaski, można wyciągnąć z środka dysk, który najprawdopodobniej będzie model WD z serii Green. Zaletą tych dysków jest niewielki pobór energii, stosunkowo cicha praca i niewielkie nagrzewanie się, co pozwoliło na zastosowanie całkowicie pasywnej konstrukcji NAS.

wd-my-book-live-09

wd-my-book-live-10

Ogólnie rzecz biorąc, WD My Book Live prezentuje się nieźle, jest cichy i nie powinien nam uprzykrzać życia, a jak może je ułatwić? O tym na następnej stronie.

 

 

Strona 1 z 3

Podobne artykuły

Komentarze

Brak komentarzy dla tego artykułu.

Napisz swój komentarz

Pole nieobowiązkowe

Ranking Aplikacji

zobacz wszystkie

mobileMPK

mobileMPK


Ocena: 10.0

TrackID

TrackID


Ocena: 10.0
Fruit Ninja

Fruit Ninja


Ocena: 9.2

Ranking Smartfonów

zobacz wszystkie

One

OnePlus One


Ocena: 8.9

One (M7)

HTC One (M7)


Ocena: 8.7