Symbian padł ofiarą szantażystów

Janusz Kaban Źródło: Reuters
0 Symbian padł ofiarą szantażystów

Zanim nasze serca podbił iOS czy Android był Symbian - niegdyś najpopularniejszy mobilny system świata. A według informacji ujawnionych właśnie przez jedną z fińskich stacji telewizyjnych, związana jest z nim jedna bardzo ciekawa historia - w 2007 roku padł on bowiem ofiarą szantażystów.

 

Cała sytuacja miała mieć miejsce w 2007 roku, a szantażyści mieli grozić Nokii, że udostępnią publicznie klucz szyfrowania systemu, który uczeni go podatnym na wszelkiego rodzaju ataki i złośliwe oprogramowanie.

 

Nokia skontaktowała się z policją, a ta urządziła zasadzkę na jednym z parkingów w Finlandii. Fińska firma - zgodnie z życzeniem przestępców - pozostawiła tam kilka milionów euro, a policjanci mieli dokonać zatrzymania podczas odbierania okupu.

 

Niestety nie wszystko poszło zgodnie z planem - szantażyści zgarnęli okup i zdołali wymknąć się stróżom prawa. Nokia straciła kilka milionów euro, a sprawa pozostaje otwarta do dziś. Symbian z kolei jest obecny gdzieś na bardzo odległym marginesie rynku mobilnego.

Komentarze

Brak komentarzy dla tego artykułu.

Napisz swój komentarz

Pole nieobowiązkowe

Ranking Aplikacji

zobacz wszystkie

mobileMPK

mobileMPK


Ocena: 10.0

TrackID

TrackID


Ocena: 10.0
Fruit Ninja

Fruit Ninja


Ocena: 9.2

Ranking Smartfonów

zobacz wszystkie

One

OnePlus One


Ocena: 8.9

One (M7)

HTC One (M7)


Ocena: 8.7